Uber taksi kullanmak suç mu?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 Aralık 2016 Teknoloji & Internet kategorisinde neden ki? sordu
Arkadaşlar trafik polisleri Uber araçlarına korsan taksi cezası kesiyormuş. Bununla da kalmayıp yolculara da para cezası yazıyorlarmış. Türkiye'de Uber ulaşım araçlarını kullanmak suç mu?

4 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 Aralık 2016 bilgicik cevapladı
Emniyet, Uber’le son 4-5 aydır daha ciddi bir şekilde mücadele ediyor. İlk etapta, trafikteki Uber araçlarını bağlayan yetkililerin bu uygulamayı gerçekleştirdiği araç sayısının bine yaklaştığı belirtiliyor.

Denetimi bir adım ileri götüren Emniyet, geçtiğimiz haftalarda bir Uber aracına ve yolcusuna ilk kez ceza kesmişti. İstanbul’da gerçekleşen olayda, bir Uber XL aracını trafikte durduran yetkililer, servisi kullanan yolcuya 281 TL ceza kesmişti. Ceza, daha sonra Uber Türkiye tarafından karşılanmıştı.

Uber’in yasalarla sınavı Türkiye’de de başlıyor...

Faaliyet gösterdiği İstanbul’da sıkı denetimle karşılaşan Uber’le Türkiye genelinde mücadeleye başlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm illere talimat gönderdi. Emniyet, Uber‘e korsan taşımacılık suçundan ceza kesilmesini istiyor.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 Aralık 2016 burakcinar cevapladı
Ben de suç diye biliyorum kardeşim.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Aralık 2016 kizlarsoruyor cevapladı
Uber'den yapılan açıklama;

“Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir” diyen Uber, Türkiye’de faaliyetlerinin illegal olmadığının altını bir kez daha altını çiziyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalıştığını söyleyen Uber, Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarına da sonuna kadar bağlı olduğunu not ediyor. Şirketin Türkiye’de yasal zeminde olmadığı yönündeki iddialara karşı 10 maddelik savunması şu şekilde:

1. Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

2. Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.

3. Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.

4. Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir.

5. Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.

6. Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.

7. Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.

8. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor” beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

9. Paris’te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber’in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.

10. Uber’in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 Mart 2018 Kaya cevapladı
Hayır suç falan değil. Kaç misafirimizi bu sarı taksiciler dolandırdı. Adamlar korkularından Uber kullanır hale geldi, hem ücretini de net biliyor, baştan uber söylüyor, hem sürücüler efendi, bizim sarı taksici yol tarifini bize soruyor, yalandan bilmemezlikler, yağmurlu havada uf puf, bir afra tafra, klima açmamalar. Ailenle binmişsin, arkadaşın var, telefonla konuşuyorsun her türlü lafa girmeler. Düzgün iş yapsanız, fiyatınız zaten norlamde daha uygun, araç vergi indiriminiz var, temiz arabanız olsa, niye sizi kullanmasınlar, biraz kafanızı çalıştırın.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
17 Şubat 2017 Aşk & Flört kategorisinde Ceyda sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
15 Eylül 2017 Kızlar Konuşuyor kategorisinde Raime sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
26 Ocak 2017 Kızlar Konuşuyor kategorisinde neslihan sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
13 Şubat 2017 Aşk & Flört kategorisinde Deniz sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
27 Haziran 2017 Aile & Evlilik kategorisinde yetkin sordu
Konusbe.com'da Soru Sor, üyelerden anında, samimi ve dürüst cevaplar al. Her şeyi sor, öğren ya da tavsiye ver.
Sohbet
...